Zatímco osobních elektromobilů na evropském trhu s novými vozy utěšeně přibývá (a příliv se v příštích měsících ještě zesílí), malých dodávek s elektrickým pohonem je velmi málo.

Z čerstvých statistik portálu ev-sales.blogspot.com vyplývá, že v současnosti tento segment zcela jasně ovládají produkty koncernu Renault-Nissan.

Na prvním místě je za letošní první pololetí Renault Kangoo EV, jichž se prodalo téměř 4500 kusů. Necelé tři tisícovky pak má na svém kontě Nissan e-NV 200. Třetí příčku s výsledkem blížícím se 1400 prodaným exemplářům, pak zaujal produkt Deutsche Post Streetscooter Work.

Již pod hranicí tisíce kusů jsou mikrododávka Renault Zoe Van a Peugeot Electric.

Renault Kangoo je neohroženým vládcem trhu již od roku 2011. V poslední době ho ovšem pomalu začíná dohánět Nissan, což je jednoznačným důsledkem navýšení kapacity baterie z původních 24 na 40 kWh.

Nynější velmi omezená nabídka těchto vozidel by se měla začít výrazně rozšiřovat během příštího a přespříštího roku. Elektrické verze svých klasických užitkových vozů totiž připravuje řada značek, například i Ford ve své řadě Transit.

Radek Pecák