Zhruba 7000 amerických dolarů, tedy v přepočtu něco málo přes 160 tisíc korun, by měl stát malý elektromobil, který připravují v Rusku.

Tato cenovka je nastavena zhruba o 1300 dolarů níže, než u zatím nejlevnějšího automobilu poháněného elektřinou. Tím je čínský vůz ORA R1.

Design vozu bude definitivně představen až v listopadu, zatím představené náčrty ale ukazují, že do učebnic designu se nejspíše nedostane. Vše je podřízeno účelnosti, tedy schopnosti převézt čtyři osoby při délce 304 centimetrů a dvoumetrovém rozvoru. Šířka a výška by pak měla být 160 centimetrů.

Vozítko dostane hned čtyři elektromotory umístěné v kolech. Díky tomu bude zajištěn pohon všech kol, což se v Rusku velmi hodí. Konstrukce je dílem společnosti Zetta, která již ověřila funkčnost prototypů. Název vozítka je v současnosti Zetta City Module 1.

Elektromotory můžou poskytovat celkový výkon 34,4 - 72,4 kWh.  To je na městské využití dostatečné. Baterie, kterou si společnost vyvinula sama a má i unikátní systém řízení umožňující zkrácení dobíjecí doby, by měla zajistit dojezd na zhruba dvě stě kilometrů.

Kromě verze pro přepravu čtyř lidí v uzavřené kabině se pracuje také na otevřených karosériích, malém pick-upu nebo varianty pro přepravu invalidních cestujících.

Radek Pecák