Malou oslavu při vyrobení přesně dvouapůltisícího kusu vozu LEVC TX uspořádala společnost London EV Company, která je výrobcem tohoto černého taxíku s klasickými historickými tvary.

Výroba probíhá ve městě Ansty východně od Briminghamu. Do této továrny již vlastník, kterým je čínská společnost Geely, investovala od roku 2014 500 miliónů liber.

Zhruba dvě tisícovky z celkem vyrobených kusů jezdí v současné době v Londýně a dalších městech ve Velké Británii, ale objednaly si je i taxislužby například v Norsku, Nizozemsku, Německo, ale i v Hong Kongu či v Malajsii.

Fakticky se jedná o plug-in hybrid. Ve svých útrobách má automobil baterii s kapacitou 31 kWh. Zadní kola roztáčí elektromotor s výkonem 120 kWh. Elektřina má vystačit na jedno nabití baterie na ujetí vzdálenosti přibližně 128 kilometrů.

Pokud však taxikář naloží pasažera, který potřebuje jet dále, vstoupí do hry malý spalovací motor, který ale funguje pouze jako generátor - nepohání kola, ale vyrábí elektřinu. To má díky zásobě paliva v nádrži prodloužit dojezd až o 530 kilometrů.

Společnost se při této příležitosti dala také do bilancování a spočítala například to, že dosud tato vozidla přepravila třináct miliónů cestujících a najezdila kilometry odpovídající 845 krát obkroužení zeměkoule, případně 45 výletům na měsíc a zpět.

Také se snížilo množství CO2 vypouštěného do ovzduší o 6800 tun a samotní řidiči na provozu v porovnání s klasickými dieselovými verzemi těchto taxíků každý týden ušetří kolem stovky liber.

Společnost současně oznámila, že již v září představí levnější verzi tohoto vozu. Ta současná totiž přijde na nemalých 55 600 liber.

Radek Pecák