Provoz elektromobilu, pokud ho používáme opravdu hodně a dobíjíme ho levnou energií, může být v porovnání s klasickými spalovacími auty hodně výhodný. Někde se však může dobíjení pořádně prodražit.

Portál Elektromobilita si dal tu práci, že sestavil aktuální přehled cen za dobíjení u jednotlivých velkých energetických firem, které současně provozují také síť dobíjecích stanic.

Stále je samozřejmě možné v České republice dobíjet na řadě míst zcela zdarma. Platí to například o rychlodobíjecích stanicích vybudovaných na parkovištích obchodních řetězců Lidl,  Kaufland či Penny.

Levně vychází dobíjení z klasické zásuvky doma. Při průměrné ceně 4,80 Kč za KWh a spotřebě elektromobilu kolem 15-20 kWh/na 100 kilometrů vychází náklady na palivo od zhruba 70 haléřů do necelé koruny. Pokud si ale zákazník sjedná speciální tarif s označením 27d, tak může při nočním nabíjení zredukovat náklady na dobíjení na přibližně polovinu výše zmíněné sumy.

Na cestách se v současné době těm, kteří jezdí často a daleko, nejvíce vyplatí nabíjet na rychlodobíjecích stanicích společnosti ČEZ. Měsíční paušál totiž přijde na 544,50, což znamená, že už při nájezdu tisíc kilometrů během tohoto období stojí jeden kilometr pouze necelých 55 haléřů. Tato "zlatá éra" se však chýlí ke svému závěru. Mluvčí ČEZ Martin Schreir uvedl, že ke změně na taxy za odebranou elektřinu dojde možná již koncem letošního roku, ale nejpozději během toho příštího.

Naopak velmi drahé je u stojanů ČEZ dobíjení pomocí aplikace Polyfazer Direct. V takovém případě se totiž platí za každou minutu, kdy je elektromobilu ke stojanu připojen. V případě využití stejnosměrného proudu je to více než 9 korun za minutu. Klasické půlhodinové dobíjení tak přijde na téměř 300 Kč. Nyní ovšem platí třicetiprocentní sleva.

Pro změnu za odebrané kilowatthodiny se platí u stojanů E.ON. Cena za jednu je stanovena na 9 Kč. Stačí se však registrovat a získat tak příslušný čip. Po jeho přiložení se už účtuje jen 3Kč za KWh, což se blíží ceně za domácí dobíjení se zvýhodněnou sazbou. Navíc zákazník nemusí platit žádnou měsíční taxu, uhradí vždy jen tolik, kolik ze sítě odebral.

Nejkomplikovanější ceník má PRE. Nejprve se zákazník musí registrovat a pak platit čtvrtletní poplatek za přístup ke službě 36,30 Kč. Za odebranou kilowatthodinu pak odesílá na účet společnosti 3,03 Kč. Navíc, pokud by se u stojanu zastavil na dobu delší než dvě hodiny, bude za 121. a každou další minutu platit 24 haléřů.

Radek Pecák