Fiat již začal s přípravou své továrny Mirafiori v Turíně pro výrobu elektrické varianty modelu 500. Již byly instalovány první roboti. Nové elektromobily určené pro zákazníky by odtud měly začít vyjíždět ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Až osmdesát tisíc vozů bude kapacita výrobní linky, která se nyní připravuje v jednom z nejdůležitějších výrobních závodů Fiatu. Zaměstnáno zde bude 1200 lidí.

Fiat se rozhodl tento elektromobil vyrábět právě zde, neboť tato továrna hrála v minulosti značky velmi významnou roli. Právě tady se například v roce 1957 začala montovat první generace "pětistovky".

Na svařování karosérie se bude podílet celkem 200 robotů. První exempláře předvýrobní série nového vozu by měly vzniknout již koncem tohoto roku. 

Fiat zatím technické parametry i další informace o voze tají. Spekuluje se ale, že na rozdíl od současného Fiatu 500, který má pouze jeden pár bočních dveří, by elektromobil mohl být praktičtější - se dvěma páry dveří.

Toto určitě není jediný projekt v oblasti elektromoblity, který má Fiat nyní rozpracovaný. V jeho nově zřízeném centru elektromobility, které sídlí rovněž v Turíně, již nyní pracuje 260 specialistů.

Italská automobilka se rovněž bude podílet na budování elektrické infrastruktury v zemi. Například v areálech výrobních závodů a na parkovištích pro zaměstnanců vznikne 900 dobíječek a dalších více než dva tisíce u dealerů a na dalších místech.

Radek Pecák