Stále hluboko pod evropským průměrem byly registrace nových elektromobilů na českém trhu během letošního prvního pololetí. Vyplývá to ze statistiky Svazu dovozců automobilů.

Během prvních šesti měsíců roku 2019 získalo tuzemské registrační značky celkem 360 nových "čistých" elektromobilů. V porovnání s loňským výsledkem je to o 42 kusů lepší číslo. Ale vzhledem k tomu, že celkový trh s osobními auty v ČR klesá, podařilo se dosáhnout navýšení podílu o jedno promile. Tedy z loňských přibližně 0,2 procenta na letošních zaokrouhlených 0,3.

Je to dokonce lepší výsledek, než zaznamenaly například nové vozy, které využívají ke svému pohonu továrně zabudovaný systém pro spalování LPG a jde o zhruba polovinu podílu aut na CNG. S více než sedmdesáti procenty vede pochopitelně benzinový pohon.

Během prvního pololetí je na prvním místě pořadí značek prodávajících elektromobily Nissan s 87 kusy, následují se shodným výsledkem 66 aut BMW a Volkswagen. Na čtvrtém místě je Hyundai (40) a na pátém Tesla (36). Poměrně pozoruhodné jsou prodeje Jaguaru I-Pace, kterých u nás jezdí již 31.

Samotný červen sehrál v celkovém pololetním výsledku význačnou roli. Prodejcům jednotlivých značek se totiž podařilo předat zákazníkům 83 aut poháněných výhradně elektřinou. Vloni to bylo ve shodném měsíci pouze 49.

Tento měsíční žebříček ovládlo BMW s 22 kusy, dvouciferných výsledků dosáhl ještě Nissan a Volkswagen. Obě automobilky zaznamenaly 18 prodaných exemplářů.

Radek Pecák