Za druhé čtvrtletí letošního roku prodala americká Tesla 95 200 aut, což je její dosavadní rekord. Její akcie v reakci na to vyskočily o sedm procent. Nejvíc na odbyt jde nejlevnější Model 3.

Oproti předchozímu čtvrtletí je růst prodejů velmi razantní. Za první tři měsíce roku 2019 totiž Tesla prodala 63 000 vozů, což byl naopak nečekaný pokles proti poslednímu čtvrtletí roku 2018, kdy Tesla prodala 90 700 elektromobilů. V případě Tesly jde o vozy skutečně dodané zákazníkům, protože ti platí plnou cenu až v okamžiku dodání. Překvapivé je, že největší část dodávek připadá na nejlevnější Model 3, s jehož náběhem měl výrobce v loňském roce velké problémy. Z uvedených 95 200 aut na něj totiž připadlo 77 500 kusů.
Tesle se podařilo zefektivnit výrobu Modelu 3 i logistické procesy při vývozu aut mimo USA. Majitel Elon Musk se snaží přesvědčit investory, že firma je v dobré kondici, aby pokračovala v dalším růstu. I přes to se ale společnost nachází ve složité situaci. Jen za první čtvrtletí vyprodukovala ztrátu 702 milionů dolarů, ještě před zveřejněním posledních prodejních čísel byly její akcie na nejnižší hodnotě za 2,5 roku a i po posledním růstu jsou stále zhruba o čtvrtinu níže než před rokem. Navíc je pod sílícím tlakem tradičních automobilek, které v letošním a příštím roce plánují uvedení desítek nových elektromobilů.