V rámci akce #NEXTGen ukázalo BMW vývojový testovací vůz „Power BEV“, který ukazuje, co všechno je dnes v elektromobilitě technicky možné. Vozidlo je vybaveno třemi elektromotory páté generace a dosahuje maximálního celkového výkonu přesahujícímu 530 kW/720 k. Pohon mu umožňuje snadno zrychlit z 0 na 100 km/h pod tři sekundy.

Cílem vývojového týmu bylo stvoření experimentálního vozidla, které překvapí jak schopnostmi podélného zrychlení, tak i v oblastech příčné dynamiky. A navíc, jak řidiči od značky BMW očekávají, vůz nebyl navržen pouze pro rychlost v přímce, ale vykouzlí na řidičově tváři úsměv i při dynamických průjezdech zatáčkami.

Ćtěte také: BMW vylepší v létě své plug-in hybridy. Také řeší budoucnost i8

Inženýři podvozku a pohonného ústrojí spolupracovali velmi úzce až do samého závěru projektu s cílem maximalizovat výkony vozidla. Klíčovým prvkem dynamiky je fakt, že dva elektrické motory na zadní nápravě jsou ovládány zvlášť. Tím se dostává do hry funkce elektrického vektorového řízení dynamiky, která umožňuje maximalizovat množství přenášené síly, a to i při extrémně dynamických jízdních manévrech.
Výsledek je účinnější a přesnější než při použití samosvorného diferenciálu, protože aktivní, přesně cílené změny v přenosu sil jsou možné v jakékoliv jízdní situaci. Naproti tomu samosvorný diferenciál vždy reaguje až na rozdíl rychlosti otáčení poháněných kol. Systém pohonu se skládá ze tří jednotek elektrického pohonu páté generace, přičemž každá z nich se skládá z elektromotoru, související výkonové elektroniky a regulačního členu v jednom pouzdře. Jeden je umístěn na přední nápravě a dva (dvojitá pohonná jednotka) na zadní. Dalším zajímavým aspektem této generace pohonu je kromě přitažlivého výkonu i fakt, že je vyroben zcela bez využití vzácných materiálů. Elektrický motor tohoto typu bude pro sériovou výrobu představen v novém modelu BMW iX3. Tomu ale bude k pohonu stačit pouze jeden, nikoliv tři motory.

Čtěte také: BMW rezignovalo u chystaných elektromobilů na futuristický interiér

Pohon „Power BEV“ je v současné době testován karoserii sériového BMW řady 5, které posloužilo jako dárce orgánů. Integrace tohoto systému pohonu do sériového vozu je složitým technickým úkolem, jehož se podařilo dosáhnout absolutně bez omezení v oblasti prostoru pro cestující. Díky tomu je nyní mnohem snazší tento koncept pohonu důkladně posoudit po boku jeho alternativ.