Automobilka Volkswagen oznámila některé podrobnosti o nabíjení a záruce na baterii svého nového elektromobilu ID.3. Automobil zkonstruovaný na speciální "elektromobilní" platformě MEB bude mít oficiální premiéru na autosalonu ve Frankfurtu počátkem září.

Již nyní je jisté, že vlastníci vozu budou mít na bateriový celek vozu záruku trvající osm let, případně 160 tisíc kilometrů. Během této doby nesmí poklesnout jejich kapacita pod 70 procent původní hodnoty.

I když zatím přesné parametry ohledně kapacity akumulátorů automobilky neuvedla, v tiskové zprávě je potvrzeno, že se ID.3 bude skutečně nabízet v několika verzích. Dojezd vozu se pak bude pohybovat v rozmezí od 330 do 550 kilometrů. Jedná se o hodnoty podle přísnější homologační metodiky WLTP. Ten, kdo jezdí hlavně po městě, se může rozhodnout pro "menší" a levnější baterii, a ten, který často jezdí delší trasy, si zřejmě pořídí tu větší.

Specialisté Volkswagenu předpokládají, že polovina dobíjecích procesů bude probíhat doma u majitelů a další pětina po příjezdu na pracoviště. Tomu byla uzpůsobena také nabídka nástěnných dobíjecích stanic. Jejich výkon může být (při využití střídavého proudu) až 11 kW, což má bohatě postačovat pro dobití baterie vozidla na sto procent během noci nebo klasické pracovní doby.

Pokud se uživatel vydá na delší cestu, konkrétně prý třeba z Hamburku do Mnichova nebo z Turína do Paříže, což je vzdálenost 800 kilometrů, měla by stačit jediná zastávka na dobíjení. ID.3 bude možné dobíjet výkonem až 125 kW, což je v této třídě vozidel unikát. Během nabíjení touto kapacitou se za půl hodiny získá dostatek energie pro ujetí dalších 260 kilometrů.

Radek Pecák