Prý tak snadné, jako je dobíjení chytrých mobilních telefonů, má být v blízké budoucnosti doplňování elektrické energie do baterií elektromobilů. Tvrdí to představitelé koncernu Volkswagen, kteří představili svůj nový plán.

Do roku 2025 tak mají jednotlivé značky začleněné do struktur tohoto největšího evropského výrobce automobilů dokončit síť celkem 36 000 dobíjecích stanic v celé Evropě. Největší podíl, konkrétně 11 000 dobíječek, bude mít značka Volkswagen. O zbývajících 25 000 se tedy podělí automobilky Audi, Porsche, Škoda i Seat. Je na to vyčleněna částka 250 milionů eur.

Volkswagen konkrétně plánuje vybudovat tři tisícovky nabíjecích stanic u všech svých evropských výrobních závodů. Mají především sloužit pro potřeby zaměstnanců, mnohé z nich však mají být přístupné i pro širokou veřejnost.

Thomas Ulbrich, člen představenstva koncernu Volkswagen se zodpovědností za elektromobilitu, požaduje vytvoření takových podmínek, aby bylo dobíjení baterií elektromobilů tak snadné, jako je tomu v případě chytrých mobilních telefonů. To předpokládá součinnost samospráv i státních orgánů při budování dobíječek ve veřejném prostoru i vytvoření jednoduchých pravidel pro montáž domácích nástěnných stanic.

Volkswagen současně majitelům elektromobilů, které vozí příslušná loga na kapotě, umožní prostřednictvím sítě We Charge přístup až ke 150 000 evropským veřejným dobíjecím stanicím.

V plánu je například také spolupráce s maloobchodními řetězci tak, aby zákazníci měli možnost dobíjení během nákupu. První vlaštovkou jsou takové stanice v areálech Tesca ve Velké Británii.

Radek Pecák