Zatím stále pomalým tempem přibývají do tuzemských statistik nově zaregistrované elektromobily. Květnový výsledek je naprosto shodný s tím, který jsme zaznamenali v pátém měsíci roku vloni.

Nejžádanějším typem elektromobilu se v květnu stal Jaguar I-Pace. Vyplývá to z čerstvých statistik Svazu dovozců automobilů. Značka Jaguar&Land Rover se pak o prvenství dělí s japonským Nissanem. Ten ovšem prodává dva typy - Leaf a osobní verzi elektrické dodávky e-NV 20 Evalia.

Situace za touto dvojicí byla v květnu poměrně vyrovnaná. Třetí s jedenácti zaregistrovanými vozy (i3) skončila značka BMW, Hyundai si připsal 10 "čárek" a Volkswagen společně s Teslou po devíti. Do statistik pak pěti vozy přispělo i Audi (5x e-tron) a Renault a Smart. Ty prodaly shodně po jednom exempláři svých elektromobilů.

Boom elektromobility u nás zatím rozhodně nenastal. Svědčí o tom jednak měsíční výsledek 70 zaregistrovaných  "čistých" elektromobilů, což je přesně stejný výsledek jako v loňském květnu, tak i roční srovnání. Letos na úřadech celkem získalo registrační značku 277 těchto vozidel, což je jen o osm kusů lepší výsledek než ve stejném období loňského roku.

Díky tomu, že se celkový trh s novými osobními automobily v Česku propadá, však mírně stoupá tržní podíl elektromobilů. V květnu byl přesně 0,25 procenta. I to je ale stále mnohem menší číslo, než je evropský průměr.

Možná o něco lepší situace je v případě užitkových elektromobilů. Zatímco před rokem bylo ve statistice jen osm prodaných kusů, letos je to již osmnáct. Zde je hlavním hráčem opět Nissan.

Radek Pecák