Volkswagen se svým elektrickým závodním vozem I.D.R. ohromil dosaženým rekordním časem během závodu do vrchu Pikes Peak v USA. Nyní si inženýři závodní divize největší evropské automobilky připsali další úspěch.

Automobilka informovala, že její automobil, který po americkém rekordu prodělal některé úpravy (nikoli však v parametrech kapacity baterií a výkonu elektromotorů), dokázal jedno kolo na severní smyčce okruhu Nürburgring ujet v čase 6:05,336, což je nový rekord v kategorii elektrických automobilů.

Mezi úpravy prý patřila například změna nastavení systému řízení spotřeby energie. Bylo totiž nutné, aby na dlouhých rovinkách mohl vůz dosahovat vyšší maximální rychlosti. Také se samozřejmě adekvátním způsobem měnilo nastavení aerodynamických prvků pro dosažení patřičného přítlaku.

Až dosud byl držitelem nejrychlejšího času čínský elektromobil Nio EP 9. Ten před dvěma lety zajel čas o čtyřicet sekund horší. Přitom Nio disponuje čtyřmi elektromotory s celkovým výkonem 1341 koní, zatímco Volkswagen může využívat jen zhruba polovinu (přesně 500 kW - 680 koňských sil).

Za volantem Volkswagenu, byl stejně jako třeba na Pikes Peak, francouzský závodní jezdec Romain Dumas.

Přestože se někteří odborníci domnívali, že by byl I.D.R. schopen docílit i absolutně nejrychlejšího času na tomto bezmála 21 kilometrů dlouhém okruhu, nakonec se tak nestalo. Držitelem absolutně nejrychlejšího času všech dob tak zde zůstává Porsche 919 EVO. Časomíra tomuto vozu ukázala hodnotu 5:19,55. To je o tři čtvrtě minuly lepší hodnota, než jakou zaznamenal elektrický Volkswagen.

Radek Pecák