Za dva a půl roku má z japonské továrny Kyushu začít vyjíždět první plně elektrický model japonské prémiové značky Lexus. Informaci přinesl japonský deník Nikkan Kogyo Shimbun.

Druhý největší světový automobilový koncern Toyota sice prodává množství hybridních i plug-in hybridních verzí automobilů. Vůz, který pohání jen a pouze elektromotor ovšem dosud v nabídce nemá. Situace se ale má na prahu třetí dekády 21. století začít měnit. První vůz, který bude postrádat výfuk a nádrž na ropná paliva, se má podle sdělení předního japonského periodika, začít vyrábět v polovině roku 2020. 

Bude jím druhá generace nejmenšího modelu Lexusu, tedy hatchback s označením CT. Prvním trhem, kde bude vůz k mání, se stane Čína. Poté budou následovat ostatní teritoria. Čína se obecně stane startovací zemí pro velkou část chystaných elektrických modelů značek Toyota a Lexus. Těch je údajně v současné době ve vývoji více než deset.

Informace zřejmě nebude příliš daleko od pravdy, protože zprávu vzápětí publikoval také tiskový odbor automobilky.

Současný plán Toyoty počítá s tím, že jejich aut s koly roztáčenými výhradně elektromotorem (tedy bateriových i těch s vodíkovými palivovými články), se do roku 2030 prodá zhruba jeden milion kusů.

Lexus CT byl vybrán jako první posel elektromobility vcelku logicky. Už nyní se totiž jedná o vůz, který se prodává výhradně s hybridním pohonem. V nabídce je od roku 2011 a dosud se jich prodalo přes 300 tisíc kusů. V minulém roce prodělal vůz facelift, který přinesl i rozšíření výbavy o řadu elektronických bezpečnostních asistentů.