Opel sice již před sedmi lety i v České republice prodával minulou generaci vozu Ampera, tu druhou však již k nám ze zámoří nedovážel. Nyní, po spojení s francouzským konsorciem PSA, se bude "elektrifikovat" jiným způsobem.

Nejprve začne nabízet plug-in hybridní verzi vozu Grandland X. Současně tento model díky instalaci dvou elektromotorů získá rovněž pohon 4x4.

Elektrická část pohonné soustavy celkem obsahuje dva elektromotory, přičemž každý má výkon 80 kW a baterii s kapacitou 13,2 kWh. Díky zásobě energie v ní zvládne automobil dojezd v čistě elektrickém režimu 50 kilometrů podle metodiky WLTP. Baterie jsou umístěny pod zadními sedačkami, takže nijak neubírají z prostoru pro cestující ani zavazadla.

Při použití Wallboxu s dobíjecím výkonem 7,4 kW se baterie kompletně nabije za hodinu a padesát minut.

Grandland X Hybrid4, jak bude znít kompletní označení vozu, má čtyři jízdní režimy - elektrický, hybridní, AWD a hybridní. Režimy rekuperace je možno upravovat podle přání řidiče a lze tak dojezd prodloužit zhruba o desetinu.

Pokud energie dojde, nebo je zapotřebí vyšší výkon, může se do práce zapojit také klasický spalovací motor. Jedná se zážehový čtyřválec se zdvihovým objemem 1,6 litru. Dohromady s elektromotory má pak řidič k dispozici výkon rovných tři sta koňských sil (221 kW). Předběžná hodnota spotřeby činí podle metodiky WLTP 2,2 litru a emise CO2 49 gramů. Díky tomu bude mít tedy tento elektromobil nárok na přidělení speciální registrační značky EL.

Na český trh dorazí vůz začátkem příštího roku. V poměrně krátké době ho budou následovat další vozy značky s bleskem ve znaku schopné bezemisního provozu. Jednak to bude nová generace městského hatchbacku Corsa, dále Zafira Life, Vivaro nové generace v užitkové verzi a nástupce modelu Mokka X.

Radek Pecák