Celkem 25 elektromobilů se letos zúčastní osmého ročníku Czech New Energies Rallye, která se pojede třetí květnový víkend v jižních Čechách. Centrum je tradičně v Českém Krumlově. O úspěch bude usilovat i redakční posádka, která obstará tuzemskou premiéru vozu KIA e-Niro. 

I letos je závod zařazen do seriálu automobilové federace FIA. Českokrumlovský závod je druhý v kalendáři letošního ročníku. V České republice se navíc pojede ještě jeden podnik této kategorie. Bude jím v červenci Bohemia Rally.

"Závod naoostro odstartuje už ve čtvrtek. Zatímco dříve byla v tento den na programu pouze propagační hvězdicová jízda, letos se už závodníci pustí do prvních speciálních zkoušek," informoval ředitel soutěže Pavel Kacerovský. Navíc kilometráž trasy letošního ročníku bude během tří etap od čtvrtka do soboty dvojnásobná oproti těm z minulých ročníků.

Letošní novinkou navíc podle něho bude to, že se současně s hodnocením v rámci soutěže pravidelnosti (posádky musí v celém průběhu zkoušky držet stanovené rychlostní tempo a za nedodržení na tajných kontrolách sbírají trestné body) uskuteční také měření spotřebované energie. "V cíli se budou vyhlašovat také posádky, které na ujetí trasy zkoušek i přejezdů spotřebovaly nejmenší množství elektřiny," vysvětlil Kacerovský. Je to letošní premiéra.

Startovní pole bude letos hodně mezinárodní. Kromě tuzemských se zúčastní také posádky z Bulharska, Německa, Rakouska, Francie, Polska, Itálie a Slovinska.

Budou startovat na prakticky všech dostupných sériově vyráběných elektromobilech. Diváci tak na trati uvidí Nissany Leaf, zmíněnou Kiu e-Niro, Volkswageny e-Golf, Renault Zoe, Hyundai Ioniq a Kona Electric, Audi e-tron, Teslu Model 3 a BMW i3.

Kromě této hlavní kategorie elektromobilů pojedou po stejné trati také posádky s dalšími automobily s alternativními palivy. Tedy hybridy, vozy na CNG či LPG. Ty se však utkají pouze o ceny v Českém poháru.

Radek Pecák