Již tři prémiové automobilky nabízejí na českém trhu s novými vozidly "čistý" elektromobil. Nejnovějším přírůstkem je Mercedes-Benz EQC.

Zájemci o tento vůz budou muset zaplatit přinejmenším 1 965 000 Kč. Přesné označení modelu je Mercedes-Benz EQC 400 4Matic. V porovnání s konkurencí je model s třícípou hvězdou na přídi levnější minimálně o sto třicet tisíc Kč. Jaguar I-Pace má základní cenu nastavenu na úroveň 2 089 000, Audi -tron je pak ještě o dalších pět tisíc korun dražší.

Tyto zmiňované modely ovšem mají ve svých útrobách zabudovanou baterii s větší kapacitou, Mercedes si musí vystačit s 80 kWh. Má však poměrně nízkou "papírovou" spotřebu na úrovni 22,2 kWh na sto kilometrů. Audi má 23,7, naopak I-Pace 21,2 kWh. Mercedes EQC tak měl mít dojezd přes 450 kilometrů na jedno nabití.

Rychlé dobíjení je možné výkonem až 110 kW, což trvá z 10 na 80 procent přibližně 40 minut. Každý zákazník dostane k vozidlu kapalinou chlazenou nabíječku s výkonem 7,4 kWh.

Mercedes EQC v této nabízení variantě má pohon všech kol. Výkon pohonné soustavy dosahuje 300 kW (408 koní) a nejvyšší točivý moment 760 Nm.

Zrychlení z nuly na sto díky tomu nastane během 5,1 sekundy, zvyšování tempa se však zastaví na hodnotě maximální rychlosti 180 km/hod.

V sériové výbavě automobilu budou LED světlomety, multimediální systém MBUX s hlasovým ovládáním, dále navigace nebo možnost spouštět klimatizaci, topení nebo nabíjení dálkově.

Zajímavostí v technických datech je, že Mercedes neuvádí přesný objem zavazadlového prostoru. V tabulce je pouze uvedeno: "Přibližně 500 litrů". Tiskový mluvčí českého zastoupení značky Jan Kuhn k tomu poskytl následující vysvětlení: "Objem zavazadlového prostoru se u jednotlivých vozů může v závislosti na výbavě lišit. Každý vyrobený automobil bude mít vlastní technický list, kde bude i tato hodnota uvedena přesně," sdělil.

Radek Pecák