Opět s hodně velkým předstihem před zahájením prodejů odhalila americká značka Tesla svůj čtvrtý automobil. Tesla Model Y technicky vychází z Modelu 3.

Automobil, který má klasickou karosérii typu kupé-SUV, se bude opět nabízet ve čtyřech provedeních. Samozřejmě, že to nejlevnější, bude pro zákazníky uvolněno nejpozději - až na jaře roku 2021, tedy za více než dva roky. Tento vůz s cenovkou 39 000 dolarů dostane pohon pouze zadní nápravy, zvládne akceleraci z nuly na stovku během šesti sekund a dosáhne maximální rychlosti 190 kilometrů v hodině. Dojezd by měl činit 370 kilometrů.

Verze Long Range může mít opět buď pohon zadních kol nebo všech čtyř. Budou disponovat silnějším poháněcím ústrojím a baterií s větší kapacitou. V prvním případě auto zvládne maximální rychlost 210 kilometrů a dojezd 480 kilometrů, ve druhém (se dvěma elektromotory) se sice dojezd sníží na 450 kilometrů, ale vzroste maximálka (na 215) a schopnost akcelerace. Posádka si užije zrychlování na stovku za pět sekund.

Vrcholnou variantou bude znovu Performance. Její dojezd zůstává na velmi solidních 450 kilometrech, maximální rychlost se posunula na 240 kilometrů v hodině a akcelerace je už hodná kategorie supersportů - 3,5 sekundy.

Zmíněné tři výkonnější Tesly Y si již nyní zákazník může zarezervovat a nakonfigurovat, jakmile složí zálohu 2500 dolarů. Vozu se ovšem dočká nejdříve za půldruhého roku. 

Interiér se v zásadě shoduje s Modelem 3, dovnitř však bude, stejně jako v Modelu X, možno umístit třetí řadu sedaček. Přestože na to vůz nevypadá, má velmi obstojnou kapacitu pro přepravu nákladu. Oficiální údaj hovoří o 1868 litrech po složení opěradel sedaček druhé a třetí řady.