Španělská automobilka Seat také mílovými kroky spěje ke své elektrické budoucnosti. Na autosalonu v Ženevě na sebe upozornila hned dvěma koncepty.

Zatímco minivozítko Minimo podobné Renaultu Twizy je podle dobře informovaných zdrojů ze Seatu od sériové výroby poměrně hodně vzdálené, sériově vyráběná verze konceptu El born se od vozidla představeného na ženevském výstavišti Palexpo příliš lišit nebude. Do prodeje půjde již příští rok.

Obchodníci značky ho však budou nabízet s jiným jménem. "El born je pouze název pro koncept, sériový vůz se bude jmenovat jinak," sdělil nám dobře informovaný zdroj.

Technické parametry však mají zůstat zachovány. To znamená, že automobil bude pohánět elektromotor s výkonem 150 kW a kapacita baterie má být nastavena na 62 kWh. To by mělo podle homologačního cyklu WLTP vystačit na ujetí 420 kilometrů.

Dobíjení bude možné výkonem 100 kW, což zajistí dobití z nuly na osmdesát procent během přibližně tři čtvrtě hodiny.

Ještě před tímto elektromobilem Seat uvede do prodeje elektrickou verzi minivozu Mii, který je po technické stránce sourozencem vozů Volkswagen Up a Škoda Citigo.

"Hlavní věk elektromobility pro nás ale začne kolem roku 2025. To už v souvislosti s novými emisními limity začneme nabízet i elektrické varianty klasických modelů, včetně třeba Leonu a Ibizy," uvedl Filip Stoulil z tuzemského zastoupení Seatu. Elektrické pak mají být i modely sportovní značky Cupra.

Radek Pecák