V době, kdy uvede na trh svůj elektromobil odvozený od studie Vision iV, začne automobilka Škoda nabízet zákazníkům také dobíjecí kartu Elli. Pro Autonaelektřinu.cz to uvedl šéf tuzemské prodejní organizace Škoda Luboš Vlček.

To se stane někdy na přelomu let 2020 a 2021. Karta bude univerzální a bude tedy umožňovat dobíjení nejen u tuzemských provozovatelů dobíjecích stanic, ale také v zahraničí. Dosud musel mít vlastník elektromobilu, který se rozhodl cestovat, řadu různých karet, čipů nebo aplikací.

Škoda také podle Vlčka připravuje rozsáhlou nabídku služeb pro ty, kteří se pro elektromobil rozhodnou. "Například zajistíme odborníky, kteří proměří příslušný dům či garáž a pak navrhnou vhodné řešení pro instalaci wallboxu a podobně," sdělil.

Škoda bude při dodávkách dobíječek spolupracovat jednak se servisní organizací koncernu Volkswagen Elli a rovněž podobnou institucí Moon, kterou zřídila společnost Porsche Česká republika. Ta zajišťuje v Česku dovoz ostatních značek koncernu Volkswagen, tedy Seatu, Volkswagenu, Porsche, Lamborghini, Bentley, Volkswagen Užitkové vozy i Audi.

Právě ale například Audi, jak informoval mluvčí českého zastoupení Jiří Rozkošný, začne již za několik týdnů nabízet jiný typ dobíjecí karty. Za ni sice bude zákazník platit i určitou paušální sumu, pak ale bude mít kdekoli v Evropě zajištěn stejný tarif za odebranou kilowatthodinu. "Prvních dvanáct měsíců hodláme tento paušál za zákazníka uhradit my, pak už to bude na něm," dodal Rozkošný.

Podle něho se karta vyplatí zejména těm, kteří dobíjejí hodně mimo hranice České republiky. Pro ty, kteří jezdí hlavně v České republice bude přece jen výhodnější třeba měsíční paušál od společnosti ČEZ.

Radek Pecák