Automobilka Tesla po dlouhých odkladech splnila svůj slib a začne prodávat základní variantu svého Modelu 3 za cenu 35 000 dolarů, tedy přibližně 785 000 českých korun. 

Vůz má poměrně chudou výbavu. Například sedačky s látkovým potahem je třeba nastavovat do správné polohy ručně, stejně tak volant, ve voze je pouze základní verze audiosystému a navigace.

Auto má avizovaný dojezd 354 kilometrů, maximálně se rozjede na 210 kilometrů v hodině a z klidu na stovku zrychlí za méně než šest sekund.

Kdo chce o něco lepší výbavu i dojezd (386 kilometrů) a silnější motor s lepšími dynamickými schopnostmi, má možnost si připlatit dva tisíce dolarů.

Zákazníkům v USA je schopna Tesla dodat auto za dva až čtyři týdny po objednání, do Evropy se první exempláře dostanou až na podzim.

Současně s touto zprávou Tesla vydala prohlášení, v němž oznamuje, že od nynějška už lze její výrobky koupit pouze přes internet. Bude tedy zavírat většinu z 378 v současnosti provozovaných prodejen a servisních center. Některé z nich zůstanou i nadále otevřené, budou však sloužit pouze jako informační centra.

"Je rok 2019 a lidé chtějí nakupovat online," uvedl Elon Musk. Toto opatření je samozřejmě důsledek neutěšené ekonomické firmy, která přes rostoucí prodeje i v letošním prvním čtvrtletí skončí své hospodaření ztrátou.

Podle něho bylo sice rozhodování o uzavírání Tesla Storů bolestné, avšak nevyhnutelné. "Je příšerně obtížné vyrábět vůz za 35 000 dolarů a mít přitom udržitelné finance," svěřil se.

Už v lednu přitom šéf Tesly oznámil, že zruší zhruba 3150 pracovních míst a o místo tedy přijde přibližně sedm procent jeho zaměstnanců.

Zákazníci současně získají možnost jakési týdenní zkušební lhůty. Pokud během ní neujedou více než 1000 mil, budou moci auto vrátit bez sankcí.

Radek Pecák