Mezi zavedenými značkami se na výstavišti Palexpo v Ženevě, kde se v březnu odehraje tradiční jarní evropský autosalon, objeví i jedna zbrusu nová.

Půjde o nově založenou automobilku Piëch. Toto jméno není určitě v automobilovém světě neznámé. Ferdinand Piëch byl ještě před dvěma roky jednou z nejdůležitějších osobností koncernu Volkswagen. Pak však byl nucen se stáhnout.

Jeho syn Anton založil firmu Piëch Automotive ve Švýcarsku před třemi roky. Nyní tedy v domovské zemi hodlá prezentovat první automobil. Půjde o malé dvoumístné kupé s názvem Piëch Mark Zero. Pohon má být elektrický s dojezdem podle homologačního cyklu WLTP nejméně 500 kilometrů.

Baterie má mít vysokou hustotu energie, navíc ji údajně třeba nebude nutné chladit kapalinou, a díky tomu se hmotnost vozu dostane poměrně hluboko pod dvě tuny. Technologii baterií vyvjíjeli experti společného německo-čínského podniku.

Platforma, na které je auto postaveno, je ovšem univerzální. Umožňuje zabudování rovněž hybridního pohonu, palivových článků nebo dokonce i spalovacího agregátu. Proto ji Piëch Automotive hodlá nabídnout i dalším výrobcům automobilů.

Po sporťáku hodlá značka představit i čtyřmístný sedan a vůz kategorie SUV. Více informací bude zveřejněno v Ženevě. Budeme u toho!

Radek Pecák