Volkswagen se chlubí tím, že do roku 2024 investuje do elektrických pohonů padesát miliard amerických dolarů. Jenže, druhou část věty zatím tajil....

Takováto suma jistě působí úctyhodně. Vždyť se v přepočtu jedná o jeden bilion a 124 miliard českých korun.

Nyní ovšem vyšlo najevo, že se jedná pouze o jednu třetinu celkové sumy, kterou v současnosti největší evropská automobilka investuje do oblasti vývoje pohonných jednotek.

Informaci zveřejnil portál Insideevs.com poté, co o této problematice hovořil Philipp von Hagen - člen výkonné rady společnosti Porsche S.E. Právě tato společnost ovládá většinu akcií koncernu Volkswagen, včetně všech jeho značek. Tedy jak společností Volkswagen osobní vozy, tak třeba i Porsche, Audi nebo Škodu.

"Ano, investujeme do elektromobility 50 miliard dolarů a jde o důsledný proces, ale přesto budeme v příštích pěti letech stále dvě třetiny prostředků investovat do vývoje stávajících pohonných technologií," sdělil funkcionář Porsche S.E. na summitu BloombergNEF  v San Franciscu.

Stejné je to s počtem elektromobilů, které vyjedou ze závodů VW do roku 2030. Má jich být padesát. Ovšem, v současnosti značky koncernu Volkswagen nabízejí zákazníkům celkem 300 modelů.

Možná to někomu bude připadat jako překvapivá informace, ale faktem je, že i v samotném Německu mají elektromobily tržní podíl pouze dvě procenta. Většina populace stále bude ještě řadu let dávat přednost vozům se spalovacími motory. Ty nutně nemusí využívat jako palivo pouze benzin nebo naftu, Volkswagen stále vyvíjí například nové typy aut s pohonem na CNG.

Radek Pecák