Z dosavadních pěti na více než sto se během příštích dvou až tří let rozroste počet rychlodobíjecích stanic, které provozuje společnost Pražská energetika.

Díky tomu, že společnost Pražská energetika zvítězila v soutěži na výstavbu páteřní dobíjecí infrastruktury u hlavních silničních tahů v ČR, podstatně vzroste pro její zákazníky šance, že dobijí svůj elektromobil i mimo území hlavního města. Těchto stanic má do roku 2021 vzniknout 125.

"Během letoška hodláme mít jasno o tom, kde přesně rychlodobíječky budou stát, chceme mít vyjasněné majetkové vztahy a připravené dokumenty pro povolení stavby," uvedl pro Autonaelektřinu.cz mluvčí společnosti Petr Holubec. Současně by již ve druhém pololetí tohoto roku některé z nich měly začít motoristům sloužit.

Velká část z nich vznikne v areálech provozovatelů čerpacích stanic. "V současné době s nimi intenzivně jednáme," dodal mluvčí.

Kromě toho se nadále chce PRE orientovat na zahuštění dobíjecí infrastruktury v hlavním městě, především u objektů vlastních trafostanic. Jedná se o wallboxy s konektory Mennekes pro dobíjení výkonem až 22 kW. Těchto dobíjecích stanic by mohlo být postupně až šedesát.

"Navíc stavíme naše PRE Pointy v parkovištích nákupních center i jinde. Nyní například v podzemních garážích na Letné," sdělil Holubec.

Pražská energetika zatím nepřipravuje žádnou změnu způsobu placení za dobíjení. "Platí se za odebranou elektřinu podle příslušných sazeb. Časové zpoplatnění není v tuto chvíli nutné, protože se zatím žádné fronty u dobíječek netvoří," vysvětlil.

Radek Pecák