Koncern Volkswagen se snaží v USA všemožně napravit svoji pověst, která utrpěla  značné šrámy vinou aféry Dieselgate. Proto nabídne zákazníkům, kteří si zakoupí elektromobil Taycan možnost nabíjení zdarma.

Právě tento benefit nedávno přestala poskytovat americká značka Tesla. Zákazníkům Porsche bude bezplatné nabíjeno umožněno na dobu tři roky od zakoupení vozu.

Lidé budou moci přijet se svým Taycanem ke stanicím společnosti Electrify America a tam půl hodiny zdarma dobíjet baterii ve voze. To by měla být dostatečná doba. Pomocí ultrarychlého dobíjení lze totiž každé čtyři minuty načerpat dostatek energie na ujetí dalších sta kilometrů.

Dobíjení bude umožněno například v areálech dealerů značky Porsche v USA. Těch je aktuálně 191 a 120 z nich nainstaluje rychlodobíječky s výkonem až 320 kW. Ti zbývající poskytnou stojany s výkonem 50 kW, tedy tolik, kolik je nyní běžné u tuzemských rychlodobíjecích stanic.

Vlastní síť Electrify bude již letos v červenci čítat přes 480 rychlodobíjecích stanic na území USA. Tři stovky z nich budou přístupné u dálnic a dalších 180 ve městech. Budou na nich vždy minimálně dva stojany umožňující dobíjení výkonem 350 kW a několik dalších s výkonem 150 kW.

Uzavřít dohodu zřejmě nebylo moc složité. Jak zastoupení Porsche v USA, tak i síť Electrify jsou totiž vlastněné koncernem Volkswagen. Navíc, pro zákazníka to tak úplně zdarma nebude. Cena tříletého dobíjení se totiž projeví v pořizovací ceně vozu.

Porsche v současné době připravuje rovněž infrastrukturu pro domácí dobíjení svých elektromobilů. Je mu totiž jasné, že 95 procent času tráví vozy majitelů zaparkované buď doma nebo na pracovišti.

Radek Pecák