Německý průmyslový gigant Bosch odkoupil od společnosti Daimler padesátiprocentní podíl ve společnosti EM Motive. Ta se zabývá výrobou motorů pro elektricky poháněná vozidla.

Kupní cena nebyla zveřejněna a celá transakce ještě podléhá schválení antimonopolními úřady. Nicméně, dopad na 340 zaměstnanců, kteří působí jak ve Stuttgartu, tak i v Hildesheimu, by pro nejbližší budoucnost neměl být žádný.

Firma byla založena v roce 2011 a původně v ní měly jak Daimler, tak Bosch, poloviční podíl. Do současnosti EM Motive vyrobil 450 000 elektromotorů. Ty byly následně namontovány do elektrických a hybridních vozů jak Daimleru, tak i Fiatu, Peugeotu, Volva, Porsche či Streetscooterů.

V současné době však různé značky volí různou strategii ohledně dodavatelů pohonných jednotek pro elektromobily. Například Porsche zřejmě hodlá využívat elektromotory produkované přímo v koncernu Volkswagen, koncern PSA uzavřel v této oblasti dohodu o spolupráci se společností NIDEC a Renault bude dodávat agregáty i do elektrických Smartů.

Zatím tedy není známo, komu bude Bosch své motory dodávat. Nicméně firma v tomto oboru vidí velkou příležitost. "Motor je klíčovou součástí elektrického pohonu. Čím účinněji pracuje, tím méně spotřebovává elektrickou energii. To se pak projeví jednak ve větším dojezdu, jednak v nižších provozních nákladech," uvedl Bosch v oficiálním prohlášení.

Radek Pecák