Tempem jedné stanice za týden by se měla letos rozšiřovat síť rychlodobíjecích stanic společnosti ČEZ na území České republiky. Pro portál Autonaelektřinu.cz to uvedl mluvčí pro obnovitelné zdroje Martin Schreier.

Celkový počet "dobíječek" tohoto energetického gigantu by se tedy měl na konci letošního roku přiblížit k číslu 200.

Schreier zatím kvůli komplikované přípravě instalace nechce zveřejňovat výčet přesných lokalit, kde se výstavba chystá, nicméně uvedl, že jeho hlavními partnery jsou v současné době síť čerpacích stanic Benzina, řetězec rychlého občerstvení McDonald a Kaufland.

"Zatímco společně s prvními dvěma jmenovanými společnostmi chceme postupně zaplňovat síť pro dobíjení u hlavních silničních tahů, Kaufland je vhodný pro doplňování dobíjecí infrastruktury ve městech," uvedl Schreier. V jednání je navíc ještě jeden řetězec čerpacích stanic.

Podle něho se zatím počítá především s instalací stojanů s maximálním výkonem 50 kW, i když se vyhodnocují i vhodné lokality pro umístění silnějších s výkonem 100, případně 150 kW.

Cena měsíčního paušálu pro dobíjení i letos zůstane na úrovni 450 Kč bez DPH. "Uvažujeme ale o úpravě tarifů pro jednorázové dobíjení," sdělil.

Letos již ČEZ stihl zprovoznit tři nová dobíjecí místa. Všechny jsou na Benzinách. První se nachází v Ostravě-Zábřehu poblíž sjezdu z D1, druhá v Plzni na Borských polích u nájezdu na silnici 1/27 na Klatovy a třetí v Hradci nad Svitavou, což je přibližně v polovině cesty mezi Hradcem Králové a Olomoucí.

Stejné tempo jako letos, tedy vybudování přibližně 50-60 dobíjecích stanic ročně, hodlá ČEZ zachovat i v následujícím roce 2020.

Radek Pecák