Americká značka Tesla sice díky svému Modelu 3 rekordně zvýšila počty prodaných vozů, nicméně její ekonomické výsledky stále nejsou žádná sláva.

Elon Musk v pátek oznámil zaměstnancům, že v důsledku toho musí firma omezit své náklady. Chce toho dosáhnout i díky snížení počtu zaměstnanců. Konkrétně by o svá pracovní místa mělo zanedlouho přijít sedm procent stálých pracovníků automobilky.

Úsporná opatření se dotknou také dodavatelů. Jejich počet hodlá Musk zredukovat na nutné minimum. Přesto chce zrychlit tempo výroby Modelu 3, protože jen tak může čelit stále sílící konkurenci.

V současné době jsou pro většinu populace výrobky značky stále příliš drahé. V USA navíc skončila podpora formou daňového zvýhodnění. Proto musela značka přijít se slevami, aby to zákazníkům částečně kompenzovala. To má ale samozřejmě dopad na hospodaření společnosti.

Firma současně musí masivně investovat. V Číně byla zahájena výstavba první zahraniční "gigafactory" a vrcholí rozhodování o tom, kde se další továrna na výrobu Tesel postaví v Evropě.

Mezi další úsporná opatření, která byla prezentována již v minulých dnech, patří i zrušení takzvaného referenčního programu. Díky němu mohl ten zákazník značky, který doporučil Teslu ke koupi dalším osobám, za odměnu dobíjet u superchargerů Tesla zdarma. Prý to ale bylo příliš nákladné..

Původně přitom měli možnost zdarma "plnit" baterie všichni majitelé nových vozů Tesla.