Mazda se zatím jako jedna z mála značek navenek nijak nehlásila k elektrifikaci. Nenabízí ani jeden hybrid či elektromobil. Změní se to ale dřív, než byste čekali. S prvním elektroautem má přijít na trh už příští rok.

Mazda jde dost často proti proudu, takže třeba věří klasickým atmosférickým motorům namísto turbodmychadly dopovaným maloobjemovým agregátům. Dlouho se proto vyhýbala i elektromobilitě. Představila si před lety studii Demio EV (na fotografii), ale to bylo vše. Až v půlce loňského roku podepsala společně s Toyotou a firmou Denso společné memorandum o vývoji technilogií pro elektrická vozidla. Mazda vydala i obecné prohlášení, že elektrické vozy společně s auta na palivové články považuje za klíčové technologie budoucího rozvoje.
A překvapivě hodně si pospíší. Mazda totiž chystá premiéru elektromobilu už na příští rok. V závěru loňského roku tento plán potvrdil na autosalonu v Los Angeles šéfdesignér Ikuo Maeda. Řekl, že půjde o zcela samostatný vůz, nikoli derivát některého stávajícího modelu. Zároveň prohlásil, že nepůjde o sportovní vůz, ale naopak auto pro nejširší cílovou skupinu. Neměl by také vypadat příliš „digitálně“. Máme se tedy na co těšit.