Centrum ENET fungující v Ostravě na Vysoké škole báňské získalo do užívání elektromobil Hyundai Kona Electric. Poslouží jim také ke zkoumání možností využití jeho baterií jako akumulačního prvku.

Centrum se zabývá projekty vývoje obnovitelných zdrojů bez škodlivého vlivu na životní prostředí. Tedy například i využívání odpadů a alternativních paliv na získávání energie.

Rozvoj elektromobility v České republice patří mezi priority zdejších vědců.

"Chceme prověřit možnosti užívání elektromobilu nejen v režimu dopravního prostředku, ale také jako další možnosti akumulace elektrické energie ve spojení s obnovitelnými zdroji, a tím zvýšit efektivitu jeho využití a současně tím snížit dobu návratnosti počátečních investic," uvedl při přebírání automobilu ředitel centra Stanislav Mišák.

Kona by tak v budoucnosti mohla být připojena na elektrickou soustavu rodinného domku a posloužit pro napájení spotřebičů v domácnosti.

Tento elektromobil Hyundai představuje podle Mišáka v současnosti bezkonkurenční nabídku disponibilní kapacity bateriového úložiště a tomu úměrnému dojezdu.

Připomínáme, že verze Power (což je dražší ze dvou nabízených) disponuje v současnosti baterií s kapacitou 64 Kwh. Podle mluvčího českého zastoupení Hyundai Jana Pohorského mají zákazníci v České republice zájem prakticky výhradně o ni. Levnější provedení s baterií 39,2 kWh si objednávají pouze instituce, například školy, které mají stanovené přesné podmínky pro získání dotace na pořízení elektromobilu.

Radek Pecák