Jako první firma v České republice oznámila bankovní skupina Moneta Money Bank, že kompletně nahradí svoji flotilu firemních vozů auty na elektrický pohon. Stane se tak do pěti let. Již za dva roky by měla provozovat dvě stovky bateriových elektromobilů.

Ještě do konce letošního roku převezme patnáct Volkswagenů e-golf a těchto aut má objednáno celkem 150. "Přechodem z uhlíkatých paliv na elektrický pohon u všech našich firemních automobilů usilujeme o snížení naší karbonové stopy," uvedl generální ředitel Moneta Money Bank Tomáš Spurný.

V roce 2018 pak bude do vozového parku Monety každý měsíc přibývat zhruba dvacítka dalších elektroaut. Přesné tempo nahrazování klasických dieselových aut, kterých nyní banka provozuje stovky, záleží jednak na kapacitních výrobních možnostech Volkswagenu, a jednak na termínech ukončení současných platných leasingových smluv. Zatím nakupuje výhradně e-golfy, není však vyloučeno, že pořídí i další typy v podobné cenové kategorii. Měly by být postupně schopné dojezdu kolem 500 kilometrů a samozřejmě musí disponovat evropským standardem pro dobíjení.
Mluvčí banky Jakub Švestka pro server autonaelektřinu uvedl, že banka počítá i s vybudováním vlastních dobíjecích stanic. "V sídle skupiny Moneta v Praze 4 jsme vybudovali základní infrastrukturu pro dobíjení a dále ji rozšiřujeme. V nové budově, kam se skupina Moneta na jaře příštího roku přestěhuje, plánujeme až sto AC nabíjecích míst na střídavý proud a DC rychlonabíječku. Už jednáme s několika potenciálními partnery pro instalaci inteligentního systému řízení těchto nabíječek," uvedl mluvčí.
Banka podle něho počítá s tím, že dobíjecí místa budou přístupná i pro klienty poboček. Těch je v současnosti v České republice více než 230.