Počet rychlodobíjecích stanic se standardem CCS Combo v Evropě dosáhl na konci právě skončeného roku 2018 téměř šesti tisíc. V současné době jich v průměru každým dnem přibude skoro šest.

V porovnání se standardem Chademo, kterým je vybaveno 8000 dobíjecích stanic, se sice stále ještě jedná o menšinu, ale existuje reálná naděje, že se počty v brzké době přinejmenším vyrovnají.

Jen v loňském roce bylo totiž instalováno přes 2000 nových stanic s tímto typem konektoru a další tisícovky budou vybudovány během letošního roku.

Většina nabíjecích stojanů poskytuje výkon od 20 do 50 kW, avšak stále narůstají stanice, kde je možno nabíjet výkony 100, 175 nebo dokonce 350 kW.

Podle statistik portálu ccs-map.eu je v současnosti více než 90 procent nabíjecích stojanů k dispozici po celých čtyřiadvacet hodin a sedm dní v týdnu.

V současnosti je nejvíce rychlodobíjecích stojanů CCS Combo instalováno v Německu, kde je jich téměř patnáct set. S 1100 kusy následuje Velká Británie, přes pět stovek jich je pak ještě ve Francii a v Norsku.

Česká republika je s 89 stanicemi v žebříčku 39 evropských zemí společně s Polskem na 14-15 místě. Jen o několik stanic zaostáváme za výrazně bohatšími státy, kterými jsou například Belgie či Finsko.

Radek Pecák