Teprve dva dny před koncem roku 2018 dorazila data o evropských prodejích automobilů schopných jízdy čistě na elektřinu za listopad. Jsou ale zajímavá.

Samotný listopad, podle údajů webu ev-sales.blogspot.com znamenal celkově 37 500 nově zaregistrovaných elektromobilů a plug-in hybridů, což je o 31 procent lepší číslo než před rokem. Podíl na trhu všech nových zaregistrovaných vozů v Evropě dosáhl 3,2 procenta.

Celkově se letos prodalo již 345 000 těchto automobilů, což meziroční navýšení o 34 procent. Bilance podílu se díky listopadovému výsledku zvedla na 2,4 procenta.

Ještě mnohem zajímavější je však informace o tom, že historicky poprvé v listopadu překonaly prodeje "bateriových" elektromobilů plug-in hybridy. Dokonce tak, že podíl elektromobilů na celkové bilanci dosáhl 61 procent. V meziročním srovnání se prodeje plug-in hybridů propadly v listopadu o 14 procent, zatímco čisté elektromobily dosáhly prakticky na dvojnásobný výsledek.

Otázka je, zda se jedná o pouze dočasnou výchylku způsobenou i menší nabídkou v důsledku nutnosti "přehomologace" plug-in hybridů kvůli novému emisnímu měřícímu cyklu WLTP, nebo zda to znamená trvalý odklon Evropanů od vozidel tohoto typu.

V současnosti je nejprodávanějším elektromobilem v Evropě Nissan Leaf, následovaným Renaultem Zoe. Ten, už na samém konci životního cyklu současné generace dokázal překonat hranici 5000 kusů, což je 175 procent lepší výsledek než vloni. V listopadu byl tak evropskou jedničkou on.

Na třetím místě skončil plug-in hybrid Mitsubishi Outlander, pro kterého je překonání hranice tří tisíc kusů nejlepší výsledek od roku 2015.

Na nové prodejní rekordy dosáhly také německé výrobky Volkswagen e-Golf (3044 kusů) a BMW i3 (2443).

Radek Pecák