Určitě se najde i v civilizované Evropě hodně míst, kde bude problém najít dostatečný příkon pro zapojení rychlodobíjecí stanice. Jedno z možných řešení nyní představil Volkswagen.

Až patnáct elektromobilů bude možné díky instalované kapacitě 360 kWh nabít z jakési mobilní powerbanky, kterou již v prvním pololetí příštího roku hodlá začít nabízet Volkswagen. Stanici doveze na místo, kde není možné instalovat klasickou dobíjecí stanici. Například proto, že se tam koná pouze dočasná akce (motoristická výstava, kulturní nebo sportovní akce) a po zbytek roku by nebyla využívána, nebo proto, že tam energetici nejsou schopni zajistit dostatečný příkon pro zapojení stálého rychlodobíjecího stojanu.

Z tohoto zdroje Volkswagenu bude možno nabíjet výkonem až 100 kW, přičemž připojeny budou moci být naráz až čtyři vozidla. Pokud kapacita baterií v "powerbance" klesne pod dvacet procent, Volkswagen ji vymění za novou, plně nabitou. 

Je ale také možno ji dobíjet přímo tam, kde bude umístěna. Prvních dvanáct stanic rozmístí Volkswagen v prvním pololetí roku 2019 ve svém sídelním městě Wolfsburgu.

Volkswagen předpokládá, že stanice by mohla být v budoucnosti využívána také pro dlouhodobější skladování momentálně nepotřebné "zelené" elektřiny. Nabídne ji tedy provozovatelům slunečních či větrných elektráren.

Radek Pecák