Zatím nejvyšší měsíční prodej osobních elektromobilů u nás zaznamenal Svaz dovozců automobilů během listopadu. Úřady vydaly registrační značky pro 82 čerstvě prodaných vozů, které ke svému pohonu využívají pouze elektřinu z baterií.

Zajímavé rovněž je, že do statistik se zapsalo již devět značek, což jsou všechny, který tento typ automobilu mají v současnosti ve své nabídce. Započítáváme mezi ně i Teslu, která u nás nemá své oficiální zastoupení.

Téměř polovinu z celkového objemu prodaných elektromobilů má na svém kontě Volkswagen. V listopadu zaregistroval 38 bateriových elektromobilů. Za ním s třinácti kusy následuje Nissan, ostatní značky již mají na svém kontě pouze jednociferné údaje. Konkrétně BMW 9, Jaguar 7, Hyundai 5, Teska 4 a Kia, Renault a Smart po jednom kousku.

Podíl elektromobilů na celkovém prodeji nových osobních aut v Česku dosáhl v listopadu 0,4 procenta, To sice stále není žádný závratný podíl, ale v tomto měsíci je to lepší výsledek, než jaký zaznamenaly další alternativní pohony, konkrétně CNG či LPG.

Během letošního roku se již v České republice prodalo 615 elektromobilů. Z jednotlivých typů jsou dlouhodobě nejvíce žádané Volkswagen e-Golf, Nissan Leaf a BMW i3.

Radek Pecák