Americká Tesla Model 3 sice v současné době sbírá prodejní úspěchy, v historickém žebříčku nejúspěšnějších elektromobilů má ale ještě co dohánět. Vyplývá to z globální statistiky, kterou zveřejnil portál InsideEVs.com.

Zatím jediným automobilem, kterého se na celém světě prodalo přes tři sta tisíc kusů, je Nissan Leaf. Přesně má na svém kontě do konce letošního října 375 619 "čárek". Do konce roku pak by měl překonat metu 400 000.

Je to samozřejmě i díky jeho časnému příchodu na trh, v porovnání s konkurencí. Připomeňme, že Leaf se začal prodávat již v roce 2010 a nyní dealeři Nissanu nabízejí již druhou generaci. Zájem o tento vůz se má navíc určitě navýšit poté, co na trh vstoupí verze se silnější 60kWh baterií.

Na druhém místě je s více než čtvrt milionem kusů Tesla Model S, na třetím plug-in hybridní Mitsubishi Outlander, na čtvrtém Chevrolet Bolt (ve všech nabízených variantách) a na pátém čínský BYD Qin. Také on se prodává v provedení plug-in hybrid i bateriový elektromobil.

Ani v průběžných letošních statistikách si leaf nevede vůbec špatně, přestože ho poměrně výrazně předhonila Tesla Model 3. Ta se zatím jako jediná přehoupla přes hranici sta tisíc kusů, zatímco leaf má na svém kontě přibližně 75 000.

Prodeje elektromobilů letos na celém světě dosahují každý měsíc nového rekordu. V říjnu pak již byla překonána hranice 200 000 aut schopných bezemisní jízdy za jeden měsíc. Kupodivu v tomto měsíci však statistikám nekralovala Tesla Model 3, nýbrž čínský vůz BAIC EC-Series.

Radek Pecák