Německý start-up Sono přiznal, že jejich městský elektromobil s názvem Sion nebude možné prodávat za původně předpokládanou cenu. Informoval o tom portál Electrec.co.

Zatímco ještě v srpnu se hovořilo o ceně 16 000 eur za vozidlo a k tomu by se připočítávaly 4 tisíce eur za baterii, nyní je daleko reálnější cenovka 25 500 eur za celý komplet.

Představitelé firmy uvedli, že doufali v podstatně příznivější vývoj v oblasti nákladů na baterii. Jedním z důvodů je fakt, že snížení poptávky po dieselových autech zvýšilo zájem o elektromobily, a tudíž producenti baterií můžou požadovat vyšší ceny.

Inženýři ve společnosti SONO dlouho váhali nad vhodnou kapacitou baterií pro jejich produkt. Nakonec dospěli k názoru, že postačí komplet s celkovou kapacitou 35 kWh. Půjde o články 51 Ah PHEV-II, které mají v současnosti nejvyšší možnou energetickou hustotu.

To by mělo postačovat na dojezd 250 kilometrů na jedno nabití. Baterii je možno nabíjet jak z rozvodné elektrické sítě, tak i pomocí na povrchu karosérii se nacházejících solárních článků. Těch je 330 a jejich účinnost činí 24 procent. Díky tomu jsou schopny za příznivých podmínek dodat během jednoho dne do baterii energii na ujetí přibližně třiceti kilometrů.

Elektromotor bude do výrobního závodu dodávat koncern Continental. Jeho výkon činí 163 koňských sil a maximální točivý moment dosahuje hodnoty 290 Nm.

Výroba vozu, o který už projevilo zájem skoro deset tisíc lidí, má začít během příštího roku.

Radek Pecák