Podobně jako dříve pouliční prodavači zmrzliny budou vypadat kurýři, kteří dostanou za úkol vyjíždět za zákazníky vyžadující urychlený přísun elektrické energie pro své vybité elektromobily.

Mobilní nabíjecí stanice je dílem společnosti Škoda Auto Digilab. Ta má za úkol vyvíjet služby pro zákazníka s vysokou přidanou hodnotou. Nyní je stanice nazvaná E-Mona vystavená v hale výstaviště v Letňanech v rámci veletrhu e-Salon, kde jsme si ji mohli prohlédnout.

Stanici tvoří obal zhruba ve tvaru malého mrazícího boxu umístěného na dvoukoláku. Uvnitř je dvanáct bateriových článků GreenPack, který má každý kapacitu 1,4 kWh. Dohromady tedy zařízení disponuje kapacitou 16,8 kWh. Energii lze do elektromobilu přenést během čtyř hodin. Tato kapacita samozřejmě nepostačuje k dobití moderních elektromobilů do plné, nebo alespoň osmesátiprocentní kapacity. Jedná se tak v podstatě o jakýsi "elektrický kanystr", díky němuž bude moci elektromobil dojet ke vhodné dobíjecí stanici.

Vybité články lze z boxu vyjmout a samostatně nabíjet v docích. Mezitím už může obsluha naložit nové a vyrazit k dalšímu přísun elektřiny toužebně vyhlížejícímu řidiči elektromobilu.

DigiLab počítá s tím, že box s články bude za zákazníky dopravovat obsluha na elektrokole. Půjde tedy o velmi ekologický způsob. 

Služba se právě nyní v pilotní fázi začíná provozovat ve spolupráci s energetickou firmou PRE. DigiLab vsází na to, že pro správce vozových parků různých firem bude využití mobilního zdroje výhodnější, než kdyby nechal vybitý elektromobil přivézt k nabíječce na plošině odtahového automobilu.

Do budoucna si budou moci přivolat e-Monu také soukromí majitelé elektromobilů. Budou tak moci nabíjet svůj vůz například během návštěvy restaurace nebo kulturních či sportovních zařízení. Samozřejmě v případě, že není k dispozici jiná možnost nabíjení.

V současnosti podle odhadů společnosti Škoda DigiLab jezdí po Praze zhruba 1000 elektromobilů. Příští rok jich navíc začne značně přibývat. V současnosti mají zejména v historickém centru města jen minimálně možností, kde dobít baterie.