Představitelé českých zastoupení značek Audi a Volkswagen Užitkové vozy na veletrhu e-Salon, který právě začal na výstavišti v pražských Letňanech, odtajnili ceny dvou pro český trh důležitých elektromobilů.

Volkswagen e-Crafter, jehož prodej byl právě zahájen, je k mání od 1 645 609 Kč. Jedná se o cenu bez DPH. V základní výbavě auto je přitom téměř vše. Například automatická klimatizace, vyhřívání sedaček, systém ParkPilot včetně couvací kamery, LED přední světlomety a navigace.

Automobil uveze ve svém nákladovém prostoru 10,7 m3. Ten může mít hmotnost buď 975 kilogramů (při homologaci do kategorie 3,5 tuny) nebo 1 720 kilogramů v případě zaregistrování do kategorie 4,25 tuny.

Maximální dojezd díky instalované bateriii s kapacitou 35,8 kWh činí podle homologačního cyklu NEDC 173 kilometrů. Díky rychlodobíjení lze 80 procent kapacity získat už za 45 minut. Při použití wallboxu s výkonem 7,2 kWh se auto na plnou kapacitu dobije za 5 hodin a 20 minut.

Výkon motoru je 100 kW, maximální rychlost výrobce omezil na 90 kilometrů v hodině. Homologovaná spotřeba činí 21,54 kWh na sto kilometrů.

Audi e-tron se v showroomech tuzemských dealerů značky objeví příští rok v únoru. O dva měsíce dříve bude zahájen předprodej. Přesná cena zatím stanovena není, nám se však podařilo zjistit, že by se (včetně DPH) měla pohybovat kolem částky 2 090 000 Kč. Je to tedy přesně na stejné úrovni, na jaké začíná v současnosti ceníku jediného vážného konkurenta Jaguaru I-Pace.

U Audi e-tron zatím není dokončena homologace. Proto se neví, jaký bude přesně dojezd u verze se zatím nabízenou baterií s kapacitou 95 kWh. Lidé od Audi se ale dušují, že určitě nebude kratší než 400 kilometrů.

Sériově bude Audi dodávat vůz s instalovanou palubní dobíječkou 11 kWh. Bude si však možné připlatit za druhou a díky tomu se budou baterie nabíjet výkonem 22 kWh. Současně je také možno využít rychlodobíjení, a to až 150 kW.

Pro české zákazníky bude v ceně čtyřletá záruka na vůz, osmiletá záruka na baterii a pětiletý servisní balíček.

Radek Pecák