Volkswagen sice příští rok představí první vozy speciální řady I.D, zejména pak hatchback Neo, již ale spřádá plány na další elektromobily.

Zatímco cena vozidel řady I.D. má začínat někde  na úrovni naftového golfu, tedy na částce přibližně 600 tisíc Kč, největší evropská automobilka již pracuje na ještě levnějších elektromobilech.

Nyní například prosákly informace, že existují vážné plány na roční produkci zhruba 200 000 kusů menšího crossoveru. Bude mít tudíž menší rozměry a zřejmě i kratší dojezd než I.D. Crozz. Podstatné je ale, že se počítá s prodejní cenou kolem 18 000 eur, což je již pár desítek tisíc korun pod psychologickou hranicí půl milionu korun.

Volkswagen rovněž v této souvislosti plánuje rozsáhlé investice do přeměny svých výrobních závodů, v nichž nyní vyrábí automobily s konvenčními typy pohonu. Informace agentury Bloomberg hovoří o přebudování závodu Emden, kde se nyní produkuje model Passat, nové elektromobily by měly během několika příštích letech začít vyjíždět také z Hannoveru. Zde se v současnosti montují modely divize Volkswagen užitkové vozy.

Zatím Volkswagen připravuje pro produkci elektromobilů továrnu ve Cvikově, modely e-golf se produkují v Drážďanech a e-Upy na Slovensku v Bratislavě.

Radek Pecák