Společnost Valeo oznámila, že v Žebráku ve středních Čechách začne koncem příštího roku začít vyrábět chladící moduly pro automobily s elektrickým pohonem.

V současnosti se v závodě významného dodavatele automobilových dílů připravuje nová hala s rozlohou 4000 metrů čtverečních, což je investice za přibližně 450 milionů korun.

Ročně by se tu mělo vyrábět zhruba 1,2 milionů chladicích modulů akumulátorů do automobilů s elektrickým pohonem. Tedy těch, které využívají hybridní, plug-in hybridní nebo čistě elektrický pohon.

Úkolem chladicího systému je udržovat články baterií v optimálním teplotním rozmezí, což je od 15 do 45 stupňů. Navíc všechny články by měly mít v daný okamžik přibližně stejnou teplotu.

Valeo vyvinulo speciální konstrukci chlazení, díky níž jsou desky a trubky v optimálním kontaktu s akumulátorem. Velikost chladicího systému lze navíc na míru uzpůsobit všem možným typu elektrických vozidel.

V současnosti má Valeo v Žebráku 860 zaměstnanců. Každým rokem zde vyrobí 7 milionů kusů výparníků klimatizací a 200 000 chladičů recirkulace výfukových plynů.