Až šestnáct vozů Work XL denně bude pro firmu StreetScooter vyrábět závod Fordu v německém Kolíně nad Rýnem. Bude to největší elektrické vozidlo z nabídky této specializované firmy vlastněné Deutsche Post. Produkce již začala.

Celkem by se tak za rok mělo vyrobit přibližně 3500 exemplářů. "Bohužel jsou všechny určeny pro potřeby Deutsche Post a DHL, s prodejem třetím stranám se zatím nepočítá," uvedl pro portál Autonaelektřinu Milan Pavlíček, jednatel firmy, která vozy Streetscooter do České republiky dováží.

Auto se bude vyrábět s různě výkonnými motory a kapacitou baterie. Vrcholné provedení může dostat motor s výkonem 90 kW a baterií 76 kWh. To postačí na dojezd do vzdálenosti 200 kilometrů.

Nákladový prostor má objem 20 m3 a je do něj možno naložit zásilky s hmotností až 1275 kilogramů. Unikátní na tomto konceptu je, že řidič může samočinně se otevírajícími dveřmi procházet z kabiny do nákladového prostoru a zpět. Měli jsme si to již možnost vyzkoušet na stánku firmy na veletrhu užitkových automobilů v německém Hannnoveru. Dveře jsou dostatečně široké na to, aby jimi mohl projít člověk i s balíkem v náručí.

Ford sám zatím se svým logem tento automobil nabízet nebude. Momentálně má připravenou plug-in hybridní variantu s dojezdem čistě na elektřinu až 50 kilometrů. Poté se spustí tříválcový zážehový motor ecooboost, který slouží jako generátor energie a prodlouží dojezd až na 500 kilometrů.

Značka s modrým oválem ve znaku již ale vyvíjí řadu jiných typů aut s elektromotory. Do roku 2022 jich má představit 40, přičemž 16 z nich bude čistě elektrických.

Radek Pecák