Měsíc září se z hlediska registrací nových elektromobilů v České republice stal druhým nejhorším v tomto roce. Prodalo se totiž pouze 26 automobilů, které pohání pouze elektřina.

Žádné značce se během září nepodařilo prodat zákazníkům dvojciferný počet elektromobilů. Vyplývá to z nových statistik Svazu dovozců automobilů. Číslo 26 je po lednu (tehdy se na úřadech do provozu zaregistroval ještě o jeden vůz méně) druhé nejnižší.

Nejúspěšnější byl s devíti "čárkami" tradičně Volkswagen, ovšem dotáhla se na něj se stejným počtem i Tesla. Na třetím místě pak je se čtyřmi prodanými elektromobily Nissan, čtvrté skončilo s třemi exempláři BMW a jeden elektromobil prodali i tuzemští dealeři Hyundai.

Důvod je podle mluvčího tuzemského zastoupení Volkswagenu Davida Valenty jednoduchý. "Auta čekala na homologaci podle nového emisního cyklu WLTP, proto je dealeři nemohli prodávat." Nyní už je podle něho konfigurátor opět otevřený. To se samozřejmě týkalo jak Volkswagenu, tak i dalších značek.

Letos se tak zatím v České republice prodalo 469 elektromobilů, což je o 175 více než v prvních měsících loňského roku.

Zatím nejlepším měsícem v tomto ohledu byl červenec, kdy získalo tuzemské registrační značky 78 nových aut poháněných pouze elektřinou.

Radek Pecák