Internetový obchod Alza zamýšlí co nejvíce zjednodušit praktické soužití s elektrickými vozidly. Ty sám začal nabízet v letošním létě a nyní má v nabídce jak modely značky Tesla, tak i BMW i3, dodávku Ellektroscooter a minivozy Aixam a VXT.

"Rádi bychom, aby majitelé elektromobilů, pokud jim to nebude vyhovovat, nemuseli používat výhradní servisní síť tradičních výrobců automobilů," uvedl v rozhovoru pro Autorevue. cz ředitel Alzy pro expanzi Jan Moudřík.  Ke vzniku takového servisu hodlá tato společnost také aktivně přispět.  Toto opatření by také mohlo posloužit k tomu, aby se do Česka dostaly také další typy elektrických vozidel, které vyrábějí značky specializované právě na elektromobily. Ty samozřejmě své servisy v republice nemají. Alza tak chce kopírovat model, který se využívá například u elektroniky.

Další oblastí, na kterou se chce tento prodejce orientovat, je vytvoření co možná nejdostupnější sítě dobíjecích stanic. "Společně s Asociací pro elektromobilitu si klademe za cíl prosadit možnost dobíjení elektrických vozidel ze stojanů veřejného osvětlení," říká Jan Moudřík. Zatímco v řadě zemí tento model poměrně běžně funguje, u nás se zatím jedná o řídké výjimky.

Jedno takové dobíjecí místo například funguje v Opavě. Tam si ho prosadil zdejší podnikatel Pavel Brída, který se výrobou a prodejem elektromobilů zabývá již řadu let. Problém ovšem může být s legislativou. Za elektřinu sloužící ke svícení v obcích si totiž distributoři účtují jinou sazbu než je ta stanovená pro dobíjení elektrických vozidel. Moduly, které je možné do lamp poměrně jednoduše namontovat, přitom jsou již vyvinuty.

Pokud by se dobíjení z lamp prosadilo, mohli by postupně o pořízení elektromobilů začít uvažovat také obyvatelé bytů na sídlištích, pro které jinak bude dobíjení v místě bydliště velmi obtížné.