Pět miliard korun bude automobilku BMW stát vybudování zkušebního polygonu u Sokolova na západě Čech. Investici oznámili společně představitelé české vlády a mnichovské automobilky.

Na počátku 20. let pak bude na bývalé výsypce Sokolovské uhelné plně funkční areál s rozlohou pět set hektarů. Značka ho využije pro testování autonomních aut, digitalizace a elektromobility. Proto bude součástí i rozsáhlá dobíjecí infrastruktura.

Součástí polygonu bude šestikilometrový ovál, na němž se budou dělat dlouhodobé testy. Uvnitř pak vyroste síť komunikací, která poslouží pro ověřování vozů v různých problematických a kolizních situacích.

Areál, ve kterém najdou práci stovky lidí, bude sloužit pouze pro potřeby BMW. Než se začne stavět, je ještě třeba udělat řadu zemních prací, na náklady Karlovarského kraje se také postaví příjezdová komunikace.

Sokolovsko si jako vhodnou lokalitu automobilka vybrala po prozkoumání dalších 81 míst. Výstavba nového polygonu je podle viceprezidenta koncernu BMW Herberta Grebence zapotřebí, protože kapacita stávajících testovacích areálů v Aschheimu u Mnichova, v Miramas ve Francii a v Arjeplogu ve Švédsku již přestává stačit.

"Před uvedením každého nového modelu na trh je třeba v rámci vývoje najezdit 250 milionů kilometrů. 90 procent je sice možno nahradit laboratorními metodami, zbývajících 10 procent je ale stále třeba odjezdit na silnici," dodal Grebenc.