Internetový obchod Alza se v letošním létě začal zabývat prodejem elektromobilů. Po zhruba půlroční zkušenosti s tímto oborem už připravuje poměrně ambiciózní plány.

Alza zatím podle Jana Moudříka, který je ředitelem oddělení expanze firmy, do současnosti prodala jen několik elektromobilů. Přesto však prakticky každý měsíc rozšiřuje portfolio nabízených modelů. Kromě Tesly, s níž se začínalo, jsou teď v nabídce rovněž BMW i3, dodávka Streetscooter i miniauta Aixam a VXT. Počet prodávaných elektromobilů, ale i motocyklů a dalších typů dopravních prostředků poháněných elektrickou energií se má v budoucnosti ještě podstatně rozrůst. Například i o produkty z Číny, které jsou dosud v Evropě prakticky neznámé.

Současně Alza hodlá nabízet i doplňky pro elektromobilitu. "Nyní například vyvíjíme vlastní domácí dobíjecí stanici, kterou půjde poměrně jednoduše připojit k běžné zásuvce 400V," informoval Jan Moudřík. Podle něho ji sice nebude možné instalovat úplně svépomocí, ale měl by to za velmi krátkou dobu zvládnout klasický elektrikář. Navíc slibuje, že cena tohoto zařízení bude v porovnání s řešeními nabízenými současnými prodejci elektromobilů podstatně nižší.

Alza současně do takové nabíječky hodlá implementovat modul pro placení. "To znamená, že její majitel, pokud bude chtít, ji bude moci pronajímat za úplatu i jiným uživatelům elektromobilů," vysvětluje Moudřík.

Firma také začala pro rozvážení objednaného zboží používat dodávku Nissan eNV200 a mezi služebními vozy používanými pracovníky Alzy je například i Tesla.