Možnost, že by se v České republice vybudovala první veřejná vodíková čerpací stanice ještě do konce tohoto roku, jak se původně uvažovalo, padla. Ukázalo se, že získat potřebná povolení je složitější, než by se na první pohled zdálo.

"Platí náš  záměr vybudovat v České republice v nejbližším období jednu až dvě vodíkové čerpací stanice," informoval bez bližších podrobností mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl.  V plánu je stavba buď v Litvínově nebo v Praze na Barrandově, možná je také varianta, že vzniknou obě.

I když Unipetrol neplánuje stavbu takzvaně na zelené louce, patřičné nádrže a výdejní stojany pro čerpání vodíku by měly být součástí stávajících areálů čerpacích stanic Benzina, je získání patřičných povolení od stavebních úřadů či hasičů velmi složité. Nové stanice totiž mají být přístupné veřejnosti, na rozdíl od jediné dosud existující v České republice. Tu totiž v Neratovicích provozuje Ústav jaderného výzkumu a slouží pro tankování vodíkového autobusu. Nová čerpací stanice tak začne sloužit zřejmě až v příštím létě.

I když vodíková stanice nakonec vznikne, není zatím vůbec jisté, kdy se také v České republice začnou nabízet auta vyrábějící elektřinu pro svůj pohon z vodíkových palivových článků. "Vybudování stanice však určitě vítáme," uvedla mluvčí tuzemského zastoupení Toyoty Jitka Kořánová a dodala, že automobilka, která již nabízí vodíkový model Mirai, je s Unipetrolem připravena spolupracovat.