Až patnáct nových dobíjecích stanic má v plánu letos otevřít v České republice energetická firma E.ON. Chystá také čtyři místa pro ultrarychlé dobíjení.

Investice skupiny E.ON v České republice se pro období do roku 2020 pohybují v řádu desítek milionů korun. Pro Autonaelektřinu.cz to uvedl Miloslav Fialka, manažer E.ON zodpovědný za elektromobilitu. "Chceme se soustředit především na realizaci rychlodobíjecích stanic, kde si lidé mohou dobít elektromobil třeba během nákupu v obchodním centru nebo během přestávky na občerstvení při jízdě po dálnici," uvedl Fialka.

Jen letos by mohlo vzniknout až patnáct nových dobíjecích stanic. Fialka ovšem v tuto chvíli není schopen potvrdit, zda se to skutečně podaří. "Realizace nezáleží jen na nás, nejvíce je závislá na procesech výstavby, které nemůžeme ovlivnit. V současné době je už několik stanic rozestavěno," dodal.

V rámci projektu Next-E plánuje E.ON postavit 10 rychlodobíjecích stanic s výkonem 50 kW a další čtyři ultrarychlé dobíječky. "Všechny budou v blízkosti významných silničních koridorů dálnic D1,D2, D5 a D8. Fungovat by měly nejpozději do konce roku 2020," dodal Fialka.

Zda bude E.ON spolupracovat se značkou Tesla, jako se tomu stalo u zatím největšího dobíjecího místa u nás u Humpolce, zatím Fialka nechce prozrazovat. "O dalších případných projektech budeme včas informovat," sdělil pouze.

Jedině právě na této stanici Vystrkov musí elektromobilisté za dobíjení od E.ON platit. Zpoplatnění je formou ceny za minutu. Na ostatních pěti rychlodobíjecích stanicích (Čestlice, Jihlava, Písek, Toužim a Nýřany)je zatím dobíjení zdarma. Jak to bude v dalším období Fialka zatím také neprozradil.

RADEK PECÁK