Společnost CAR4WAY, která je největším poskytovatelem služby sdílení automobilů v České republice, chystá další navýšení podílu elektroaut ve svém vozovém parku.

Vloni v listopadu se do pražských ulic dostalo v rámci společného projektu Car4Way a energetické firmy PRE prvních patnáct elektrických golfů. Již zhruba za měsíc by k nim měly přibýt další. "Celkem budeme nabízet již téměř tři desítky elektrických vozidel," uvedl pro Autonaelektřinu.cz manažer společnosti Car4Way Hynek Homola. Drtivou většinu z toho budou představovat zmíněné elektrické verze hatchbacku Volkswagen Golf, společnost ovšem provozuje i několik e-Upů!.

"Tento počet rozhodně nebude konečný, další rozšiřování elektrické flotily chystáme hlavně na příští rok," dodal Homola. Podle informací Autonaelektřinu.cz by tak zájemci mohli v hlavním městě využívat téměř stovku sdílených elektrických aut.

Podle Homoly to nemusí být nutně pouze elektrické Volkswageny. "Zkoumáme možnost využití i elektromobilů jiných výrobců," sdělil bez dalších podrobností.

Podle něho jsou elektrické vozy v rámci carsharingu zatím využívány především specifickou komunitou lidí. Lidé se jich ale podle něho nemusí vůbec bát. "Obsluha je jednoduchá, v každém autě je snadno pochopitelný manuál a v případě potřeby může zákazník zavolat na naši infolinku," dodal.

Hodinový pronájem e-golfa od Car4Way přijde na 188 Kč, což je nejvíce ze všech vozů, které si lze takto půjčit. Zatímco v případě ostatních aut se však platí i poplatek za každý ujetý kilometr (minimálně 3,90 Kč), v případě tohoto auta je prvních sto kilometrů v rámci pronájmu zdarma. Další obrovskou výhodou je, že tento vůz je možné zaparkovat zdarma i v pražských zónách placeného stání.

RADEK PECÁK