Zřejmě ještě letos na jaře ukáže výrobce automobilů Kaipan ze Smržovky prototyp elektromobilu určeného pro malosériovou výrobu. Řídit by ho mohly smět i děti nad patnáct let  věku.

"Intenzivně pracujeme na elektrické verzi sportovního automobilu a není vyloučené, že ho stihneme představit ještě v tomto měsíci na bratislavském autosalonu," potvrdil pro Autonaelektřinu.cz majitel firmy Michal Hradský.

V současnosti podle něho není ještě definitivně rozhodnuto o technickém vybavení. "Možností je několik," uvedl Hradský. Například při brněnském Amperu prezentoval uspořádání s motorem s napětím 48 Voltů. Možná se ale nakonec přikloníme k 360 Voltům," prozradil. Každopádně motor, vzhledem k určení pro patnáctileté řidiče, musí mít za současného stavu legislativy výkon pouze 4 kW. To umožní maximální rychlost jen zhruba 40 kilometrů v hodině.  Kapacita baterie v závislosti na použitém typu vystačí na 40-60 kilometrů dojezdu na jedno nabití.

Karosérie bude otevřená, typu roadsteru z laminátu. Karosérie je příhradová konstrukce z ocelových trubek. "Design karosérie ale ještě dozná úprav," prozradil Hradský.

Hradský předpokládá, že auto bude prodávat také jako stavebnici. "To by se mohlo hodit zejména různým školám, kde se učí budoucí automobiloví opraváři. Pokud vím, tak v současnosti nikde není zavedena odbornost opravář elektromobilů," tvrdí.

Cena takového vozu by se mohla pohybovat někde mezi 350 - 400 tisíci korun. První zákazníci se v něm budou moci svézt nejpozději příští rok.

Hradský v minulosti vyvíjel také rychlejší elektromobil. "Tento projekt jsme však zatím trošku odložili. Výkon a elektrický pohon spolu moc dobře dohromady nejdou," vysvětlil.