Žádný boom v oblasti elektromobility v Česku zatím rozhodně nenastal. Dokazují to čerstvé statistiky Svazu dovozců automobilů.

Jen o 21 "čistých" elektromobilů více než v prvních třech měsících loňského roku se letos ve stejném období zaregistrovalo do provozu na území České republiky. Tržní podíl těchto vozidel tak stále nedosáhl ještě ani 0,2 procenta. Lidé či firmy v České republice od ledna do března získali registrační značky pro 133 aut poháněných pouze elektřinou. Plug-in hybridů, tedy aut, které jsou také schopné bezemisní jízdy, bylo dalších 76.

Nejúspěšnější značkou v oblasti elektrické mobility je Volkswagen. Dosud letos předal zákazníkům 47 elektromobilů. Z toho plných čtyřicet bylo e-golfů. Tento vůz je tak nejžádanějším vozem s elektrickým pohonem u nás. Druhý jen Nissan s celkem 28 kusy. Model Leaf je pak dvojkou českého trhu. Třetí místo mezi značkami náleží Tesle a v žebříčku modelů tuto pozici zaujímá BMW i3.

V kategorii plug-in hybridních vozů je největší poptávka po těch největších a nejdražších. První je po třech měsících BMW X5, následované BMW 5 a o třetí až čtvrté místo se dělí Volkswagen Passat a Porsche Panamera.

První letošní čtvrtletí by však z hlediska objemu prodejů elektromobilů měly překonat ty, které teprve budou následovat. Právě nyní totiž začínají do Česka přicházet první kusy nové generace Nissanu Leaf, v červnu se začne prodávat Renault Zoe, ještě během léta elektrická verze Hyundai Kona a další novinky budou následovat v poměrně rychlém sledu.

Radek Pecák